Multiple Teams · 2016 District 7 AA HS Track and Field Championship Results


Female Team Scores - 1 Varsity Girls Division 

 ===================================================================

 1 Hamlin HAML 154, 2 Albany ALBN 126, 3 Anson ANSO 101, 4 Roscoe ROSC 73 

 5 Stamford STAM 69, 6 Hawley HAWL 49, 7 Haskell HASK 36, 8 Winters WINT 10


Male Team Scores - 2 JV Boys Division 

 ===================================================================

 1 Roscoe ROSC 158, 2 Stamford STAM 128, 3 Hamlin HAML 88, 4 Anson ANSO 74 

 5 Albany ALBN 71, 6 Hawley HAWL 48, 7 Haskell HASK 16
 

Male Team Scores - 3 Varsity Boys Division 

 ===================================================================

 1 Albany ALBN 186, 2 Stamford STAM 107, 3 Anson ANSO 80, 4 Haskell HASK 78 

 5 Hawley HAWL 70, 6 Roscoe ROSC 58, 7 Hamlin HAML 25, 8 Winters WINT 16




FIELD EVENTS

Event 4  Girls Pole Vault Varsity Girls

1st Place - Isbell, Kasie - Haskell - 8-00.00 - District Champion, Area Qualifier

 
Event 7  Girls Long Jump Varsity Girls

7th Place - Andress, Allie - Haskell - 14-00.50  
 

Event 9  Boys Long Jump Varsity Boys

1st Place - Woods, Ezell - Haskell - 21-11.00 - District Champion, Area Qualifier   

  
Event 12  Boys Triple Jump Varsity Boys

2nd Place - Woods, Ezell - Haskell - 40-11.50 - Area Qualifier  

   
Event 13  Girls Discus Throw Varsity Girls

6th Place - Taylor, Cera - Haskell - 91-05   

  
Event 15  Boys Discus Throw Varsity Boys

2nd Place - Hoover, Kyler - Haskell - 130-03 - Area Qualifier   

   
Event 16  Girls Shot Put Varsity Girls

8th Place - Taylor, Cera - Haskell - 28-01.25  

 
Event 18  Boys Shot Put Varsity Boys

8th Place - Gibson, Chase - Haskell - 39-04.50

RUNNING EVENTS

Event 19  Girls 3200 Meter Run Varsity Girls

2nd Place - Andrews, Jessica - Haskell - 13:32.65 - Area Qualifier   

5th Place - Hadaway, Hollyn - Haskell - 13:52.10   

8th Place - Bevel, Kaelyn - Haskell - 14:45.34  

 
Event 21  Boys 3200 Meter Run Varsity Boys

4th Place - Wheat, Caleb - Haskell - 12:09.88 - Area Qualifier   


Event 24  Boys 4x100 Meter Relay Varsity Boys

7th Place - Haskell - 46.97  

     1) Haggard, Rocky                  2) Smith, Payton                  

     3) Alvarez, Alex                   4) Burson, Lane                   

 
Event 26  Boys 800 Meter Run JV Boys

1st Place - Hernandez, Josue - Haskell - 2:21.82 - JV District Champion   

  
Event 27  Boys 800 Meter Run Varsity Boys

7th Place - Alvarez, Isaiah - Haskell - 2:26.31  

  
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles Varsity Girls

5th Place - Manske, Taylor - Haskell - 18.47   

 
Event 30  Boys 110 Meter Hurdles Varsity Boys

4th Place - Smith, Payton - Haskell - 16.64 - Area Qualifier   


Event 31  Girls 100 Meter Dash Varsity Girls

6th Place - Winegeart, Krysta - Haskell - 13.60   

 
Event 33  Boys 100 Meter Dash Varsity Boys

6th Place - Haggard, Rocky - Haskell - 11.74   


Event 36  Boys 4x200 Meter Relay Varsity Boys

3rd Place - Haskell - 1:34.37 - Area Qualifier    

     1) Haggard, Rocky                  2) Woods, Ezell                   

     3) Alvarez, Alex                   4) Mienzer, Dalton                

  
Event 38  Boys 400 Meter Dash JV Boys

3rd Place - Hernandez, Josue - Haskell - 59.03   

 
Event 39  Boys 400 Meter Dash Varsity Boys

5th Place - Glass, Kyle - Haskell - 55.52   

7th Place - Mienzer, Dalton - Haskell - 58.19  


Event 40  Girls 300 Meter Hurdles Varsity Girls

3rd Place - Manske, Taylor - Haskell - 53.70 - Area Qualifier   


Event 42  Boys 300 Meter Hurdles Varsity Boys

4th Place - Smith, Payton - Haskell - 44.36 - Area Qualifier   

5th Place - Fouts, Sam - Haskell - 44.52    


Event 43  Girls 200 Meter Dash Varsity Girls

6th Place - Winegeart, Krysta - Haskell - 28.66   

 
Event 45  Boys 200 Meter Dash Varsity Boys

1st Place - Woods, Ezell - Haskell - 22.78 - District Champion, Area Qualifier   

 
Event 46  Girls 1600 Meter Run Varsity Girls

4th Place - Hadaway, Hollyn - Haskell - 6:08.42 - Area Qualifier   

6th Place - Andrews, Jessica - Haskell - 6:27.46   

8th Place - Bevel, Kaelyn - Haskell - 6:29.60  

 
Event 48  Boys 1600 Meter Run Varsity Boys

6th Place - Wheat, Caleb - Haskell - 5:27.54    

  
Event 51  Boys 4x400 Meter Relay Varsity Boys

3rd Place - Haskell - 3:37.88 - Area Qualifier    

     1) Fouts, Sam                      2) Woods, Ezell                   

     3) Alvarez, Alex                   4) Mienzer, Dalton  


Click on Link to view complete District 7-2A Track Results

District 7 AA Scores
District 7 AA Results